Forum Psychologia Internetu Strona Główna Psychologia Internetu
Artykuły, informacje, poważne dyskusje i luźne rozmowy na temat psychologicznej strony Internetu
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Uzależnieni neurotycy

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Psychologia Internetu Strona Główna -> UZALEŻNIENIE OD INTERNETU
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
NightRainbow
**Mistrz Konwersacji**
**Mistrz Konwersacji**



Dołączył: 21 Sty 2006
Posty: 1173
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: U.K.

PostWysłany: Nie 21:35, 29 Sty 2006    Temat postu: Uzależnieni neurotycy

Badania wykazały, że osoby uzależnione od korzystania z Internetu charakteryzują się wyższym poziomem neurotyczności. W grupie eksperymentalnej 76% stanowili mężczyźni a 24% kobiety. Przeciętna osoba uzależniona od Internetu ma wyższe lub co najmniej średnie wykształcenie. Cool Wynika to z tego, że osoby o takim poziomie wykształcenia mają większy dostęp do niezbędnych do tego urządzeń.

Wynik jaki został uzyskany można tłumaczyć tym, że osoby neurotyczne mają:

Arrow Mniejszą zdolność do kontrolowania swoich popędów co czyni je bardziej podatnymi na wszelkie formy uzależnienia.
Arrow Wyższy poziom lęku i nadmierny samokrytycyzm co powoduje wycofanie się z kontaktów społecznych wymagających bezpośredniej styczności z innymi ludźmi. Wybierają zatem sposób "bezpieczniejszych" kontaktów z innymi ludźmi. Sposób dający maksimum anonimowości i pozwalający na natychmiastowe wycofanie się z interakcji postrzeganej jako zagrażająca. Często nadmierny samokrytycyzm wyraża się w niskim poczuciu wartości, które jest przez kontakt w sieci niwelowany. Każdy może się tam przedstawić w taki sposób w jaki chce być widziany. Internauta dysponuje możliwością kreowania siebie w cyberspace. Na IRC'u, w grupach dyskusyjnych czy ICQ można być kimś wyjątkowym. Jeśli trawi cię lęk przed tym jak przyjmowany jesteś przez ludzi to nie za bardzo chcesz wychodzić na ulicę. Ale jesteśmy stworzeniami stadnymi i do prawidłowego funkcjonowania niezbędni są nam inni. Dlatego Internet stanowi znakomitą protezę dla kontaktów międzyludzkich. Siedząca przed monitorem niska brunetka, której wydaje się, że waży o kilka kilogramów za dużo może bezkarnie podawać się za 185 centymetrową blond piękność o nienagannych rozmiarach. I nie ma znaczenia, że jest adorowana przez nastolatka, którego skóra błaga o Clerasil a ciało o przejażdżkę na rowerze bo przecież w sieci jest on muskularnym i nieludzko inteligentnym macho. Czasem w rozmowach z netoholikami odnoszę wrażenie, że doskonale zdają oni sobie sprawę z tego, iż jest to iluzja. Jednak wolą trwać w tym "śnie" niż zmierzyć się z prawdziwym życiem, którego tak się boją. Rozwój sieci może im tylko sprzyjać. Coraz więcej miejsc pracy będzie przenosiło się do netu. Po co utrzymywać ogromne biura jeśli część pracowników może swoją robotę wykonywać w domu. Jedzenie też będzie można kupować przez sieć albo zamówić telefonicznie. Jaka jest pogoda nad morzem też można sprawdzić podpatrując przez kamerę sprzężoną z Internetem a nie koniecznie udając się w długą i wyczerpującą podróż. To po co właściwie wychodzić z domu?? Tylko po to aby narazić się na nieprzyjemności ze strony innych? Sieć jest miejscem dającym poczucie bezpieczeństwa.
Arrow Osoby z wysoką neurotycznością bardzo często doświadczają poczucia samotności. Internet daje im substytut odczuwania "obecności" innych w sposób nie wywołujący lęku.

Neurotyczność odzwierciedla continuum między przystosowaniem emocjonalnym a niezrównoważeniem emocjonalnym. Jest oznaką podatności na doświadczanie emocji negatywnych takich jak gniew, strach, poczucie winy, zmieszanie oraz wrażliwość na stres psychologiczny. Osoby neurotyczne przejawiają skłonności do irracjonalnych pomysłów, mają małą zdolność do kontroli własnych popędów oraz są mało skuteczne w zmaganiach się ze stresem. Wynika to z faktu, że negatywne emocje rzutują na adaptację jednostki do środowiska. Osoby z małą neurotycznością charakteryzują się stabilnością emocjonalną, spokojem i adekwatnymi reakcjami na sytuacje stresowe.

Na neurotyczność składa się sześć wyodrębnionych składników:
lęk,
agresywna wrogość,
depresyjność,
impulsywność,
nadwrażliwość i
nadmierny samokrytycyzm.

(Na podst. --> Konrad Pluciński - free.polbox.pl)


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
nahoff
Nieśmiałek
Nieśmiałek



Dołączył: 10 Maj 2006
Posty: 4
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Śro 22:09, 10 Maj 2006    Temat postu:

Witam:) I mam prośbę do NightRainbow. Czy masz może namiary na źródło(praca naukowa, artykuł) wyników badań, o których napisałeś? Piszę pracę magisterską z wątkiem wpływu neurotyzmu na korzystanie z internetu. Dzięki z góry:)

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Psychologia Internetu Strona Główna -> UZALEŻNIENIE OD INTERNETU Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Regulamin