Forum Psychologia Internetu Strona Główna Psychologia Internetu
Artykuły, informacje, poważne dyskusje i luźne rozmowy na temat psychologicznej strony Internetu
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Pomoc psychologiczna przez Internet

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Psychologia Internetu Strona Główna -> PSYCHOLOGIA
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
psych-pl
Nieśmiałek
Nieśmiałek



Dołączył: 14 Sie 2006
Posty: 1
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pon 10:57, 14 Sie 2006    Temat postu: Pomoc psychologiczna przez Internet

Witam. Być może moja wiadomość zostanie uznana za spam, ale jest to spam "na temat", więc zaryzykuję . Chciałbym poinformować tych, którzy nie wiedzą, a którzy chętnie z takiej pomocy by skorzystali, że jest w Polsce coś takiego, jak pomoc psychologiczna przez internet. Osobiście zajmuję się udzielaniem konsultacji przez e-mail, Gadu-Gadu, Skype i Tlen od kilku lat. Dotychczas udzieliłem ok. 2.500 konsultacji i otrzymuję wiele pozytywnych komentarzy. Napisałem też książkę, w której opisałem niektóre zalecane ćwiczenia do pracy nad sobą. Piszę tu, bo wierzę, że dla wielu osób możliwość korzystania z pomocy psychologicznej bez wychodzenia z domu może być dużym ułatwieniem. Uczciwie dodam, że moja pomoc jest płatna, ale jest dużo tańsza niż wizyta u psychoterapeuty "na żywo".

Pozdrawiam,
Marcin Pietraszek
[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Grigor
Zadomowiony
Zadomowiony



Dołączył: 24 Mar 2006
Posty: 194
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pon 13:19, 14 Sie 2006    Temat postu:

Moim zdaniem może to zostac mimo że jest to reklama
Sam pare dni temu przeczytałem chyba w dzienniku interneutów o psychologu który pomaga ludziom przez GG Chyba chodzilo o inny serwis Tam biegało o to ze telefon zaufania poszedł w odstawke a zastąpila go korespondencja przez GG Tylko że tamta usługa była całkowicie darmowa Pod tym numerem psycholog udzielał pomocy alkoholikom i ich rodzinom Autorzy pomysłu twierdzili że podczas tych rozmów głównie zachęcają ludzi do rozmowy na żywo

W związku z tym mam do Was pytnaie (szczególnie zależy mi na zdaniu Podaduszki Cardiologa i naszj Admin) Co myśłicioe na temat takiej pomocy ? Czy to w ogóle możliwe ? Czy takie działanie ma sens ? Czy to jest coś warte czy są to tylko stracone pieniądze


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
pogaduszka
Niepospolity Czynny Komentator
Niepospolity Czynny Komentator



Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 404
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pon 17:08, 14 Sie 2006    Temat postu:

a jak psycholog radzi sobie z emocjami klienta kiedy go nie widzi i nie wie jak reaguje?
poza tym jaka masz pewnosc ze to co klient mowi do konca jest prawda, ze nie przeinaczyl faktow?
wydaje mi sie ze oprocvz tego co czytasz bardzo wazne jest co widzisz bo z reakcji mozna sie wiele dowiedziec.
ja nie skorzystalabym chyba ze bylby to serwis informujacy gdzie mam szukac pomocy wtedy i owszem.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Crusty
Nieśmiałek
Nieśmiałek



Dołączył: 11 Cze 2006
Posty: 12
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Białystok

PostWysłany: Nie 0:33, 20 Sie 2006    Temat postu:

Cięźko jest mi sobie wyobrazić coś takiego. Pomoc psychologiczna powinna odbywać się w oparciu o rozmowę bezpośrednią. Przez GG czy Skype'a można się w sumie umawiać na spotkania czy zadawać pytania wstępne, próbne. Nie jestem specem od psychoterapii ale mam sceptyczne podejście do tej formy.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Grigor
Zadomowiony
Zadomowiony



Dołączył: 24 Mar 2006
Posty: 194
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Czw 19:43, 31 Sie 2006    Temat postu:

NightRainbow widziałaś ten temat ?
Ciekawej jestem Twojego zdania
Poza tym Cardiologu gdzie się podziałeś ??


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
NightRainbow
**Mistrz Konwersacji**
**Mistrz Konwersacji**



Dołączył: 21 Sty 2006
Posty: 1173
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: U.K.

PostWysłany: Pią 12:57, 01 Wrz 2006    Temat postu:

Widzialam i nawet zaczelam na niego odpisywac, ale potem musialam szybciorem wyláczyc komputer, wiec nie udalo mi sie dokonczyc posta Wink

Co do tej pomocy - hmm. mysle, ze na pewno pomoc przez Intenret moze podzialac, natomiast podstawowá chyba kwestiá jest kaliber problemu, z którym zglasza sié dana osoba. Czasem wystarczy z kims po prostu pogadac, zwierzyc, "wypuscic powietrze", znalezc osobé, która cierpliwie wyclucha do konca, bez zarzucania nas SWOIMI problemami. Obca osoba w necie moze nam to dac. Cierpliwosc, uwagé i czésto potrzebny dystans (!!)...... nie wiwm jak czésto jest to spotykane, ale wierzé w to. Problem z chlopakiem/dziewczyná/ rodzicami/ kolegá - mam na mysli przelotny problem, na temat którego mozna pogadac na forum, czy GG.
Jesli problem jest skomplikowany, dlugotrwaly, uzalezniony od wielu, wielu czynników, takich jak historia, przeszlosc, wczesniejsze problemy, itp - nie sádzé osobiscie, by rozmowa przez Internet cos dala. Nie no - da na pewno, ale czy pomoze tak naprawdé i tak samo jak rozmowa "twarzá w twarz"? Nie wydaje mi sié. Wtedy trzeba wlasnie widziec swojego pacjenta, reagowac na jego zachowanie, na ruchy, mimiké, ton glosu. Przede wszystkim trzeba znac wiécej szczególow, których nie da sié przekazac za pomocá kabli. Sad I jeszcze jedno. Pomocne przy rozwiázywaniu problemów nawiázanie pozytywnej relacji, zbudowanie wiézi z tym, kto pomaga, a przez Internet o to trudno.
A wiéc - przelotne problemy, klopoty - rozwiázac przy pomocy kogos z netu mozna, ale powaznych, zdecydowanie trudnych problemów - nie za bardzo Sad Takei jest moje zdanie.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Cardiolog
Gadatliwy Paplacz
Gadatliwy Paplacz



Dołączył: 22 Sty 2006
Posty: 261
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Bydgoszcz

PostWysłany: Wto 0:32, 05 Wrz 2006    Temat postu:

Grigor napisał:

Poza tym Cardiologu gdzie się podziałeś ??


Jestem jestem Razz

Konserwatywny gad ze mnie i trudno byłoby mnie przekonać do prowadzenia tego typu działalności. Psych-pl (nie wiem czy jeszcze tu zagląda) pisze o pomocy i konsultacjach, które nie są psychoterapią. I jeśli ta szeroko rozumiana 'pomoc psychologiczna' ogranicza się do wspomnianych wcześniej konsultacji, to ja nie mam nic przeciw temu.

Jedno jeszcze spostrzeżenie:
Cytat:
moja pomoc jest płatna, ale jest dużo tańsza niż wizyta u psychoterapeuty "na żywo".
I nic dziwnego, psychoterapeuta z racji wyższych od psychologa kwalifikacji, zajmuje się głównie (hmm..zgadnijmy..!) psychoterapią a nie konsultacjami (choć też może Smile ).

Uważam, że ta forma pomocy ma przed sobą przyszłość, ale jeszcze długo będzie się doskonalić Wink. Działa? Ano działa! Czy ktoś z Was nie doświadczył ulgi po rozmowie o swoim problemie na gg z kimś zaufanym i przyjaznym?

Mam podobne zdanie do NightRainbow w kwestii odbioru mowy niewerbalnej oraz odczuwania 'atmosfery' spotkania osoby potrzebuącej pomocy z pomagaczem. Podzielam wątpliwości pogaduszki dotyczące odbierania i rozładowywania emocji pacjenta, ale wierzę, że osoba szukająca ukojenia znajdzie je u psychologa on-line. W końcu wydaje pieniądze więc leży to w jej interesie Laughing


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Siwyopole
Nieśmiałek
Nieśmiałek



Dołączył: 21 Sty 2006
Posty: 11
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pon 18:15, 15 Sty 2007    Temat postu:

na jednym z portali dla młodych ludzi została założona strona, gdzie jest udzialana pomoc przez gadu gadu. Jestem jedną z osób, które tej pomocy udzielają. Nie chodzi o samą pomoc psychologiczną czy terapię - zgłaszają się ludzie z różnymi problemami, w sprawie dojrzewania, ale także ludzie, którzy mówią, że chcą się zabić. Pomijając fakt, czy to, co mówią, jest wiarygodne - często to chwilowe, ale intensywne załamania (które zawsze trzeba traktować tak samo poważnie), rozmowa wiele im daje. Myślę, że jesteśmy głównie od tego, żeby wysłuchać, pocieszyć, pokazać sytuację ze strony bardziej obiektywnej, a na końcu próbować przekonać do pojścia do psychologa, jeśli problem tego wymaga.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Grigor
Zadomowiony
Zadomowiony



Dołączył: 24 Mar 2006
Posty: 194
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Wto 11:19, 16 Sty 2007    Temat postu:

przypomniała mi sie historia pewnego księdza który udziala pomocy przez gg
co prawda nie jest to typowa psychologiczna pomoc ale jeśłi ktoś ma ochote to kapłan ten publicznie publikuje swój numer i w ramach swojego wolnego czasu służyradą i pomocą


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Verdandi
Wychodzi z ukrycia
Wychodzi z ukrycia



Dołączył: 27 Lut 2006
Posty: 37
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Czw 15:45, 18 Sty 2007    Temat postu:

Grigor napisał:
W związku z tym mam do Was pytnaie (szczególnie zależy mi na zdaniu Podaduszki Cardiologa i naszj Admin) Co myśłicioe na temat takiej pomocy ? Czy to w ogóle możliwe ? Czy takie działanie ma sens ? Czy to jest coś warte czy są to tylko stracone pieniądze


Moje niewysłane wcześniej przemyślenia...

Może to nie jest do końca pozbawione sensu, bo przecież człowiekowi z problemem łatwiej się otworzyć w Internecie, kiedy nikt go nie obserwuje. Ponadto, wydaje mi się, że w społeczeństwie dalej funkcjonuje (choć już nie z taką siłą) przekonanie, iż osoba korzystająca z pomocy psychologa po prostu jest nienormalna i koniec (psycholog to prawie jak psychiatra, tylko jeszcze trzeba pamiętać, że prawie robi wielką różnicę Razz ).

Jak słusznie zauważyła pogaduszka zainteresowany może przeinaczać fakty. To może mieć miejsce zarówno przez Internet, jak i w bezpośredniej rozmowie, a w obu przypadkach zadaniem psychoterapeuty jest (jeśli się mylę, to proszę mnie niezwłocznie poprawić, bom młoda i nieobyta) zwrócić na owe „nieścisłości” uwagę i zareagować. Tylko, że net daje dużo mniejsze możliwości odczytania intencji, skoro nie można obserwować zachowania osoby korzystającej z konsultacji. Dlatego taka pomoc nie zastąpi wizyty u psychoterapeuty. To może być jedynie wstęp.
W ogóle jeśli się uprzeć, to można powiedzieć, że taki rodzaj pomocy świadczy każdy, kto pozwala się „wygadać” znajomemu, czyta i reaguje na to, co wspomniany pisze, doradza, głaszcze werbalnie strapionego Wink … to jest namiastka pomocy psychologicznej (pewnie dlatego większość ludzi niechętnie odzywa się do tych, którzy choćby w opisie na GG sygnalizują jakiś problem – odezwanie się wiąże się z odpowiedzialnością za skutki „doradztwa”…).
Jest jeszcze jeden problem: niepewność, czy rzeczywiście osoba, od której oczekuje się pomocy jest kompetentna do jej udzielania. I tutaj chciałabym zapytać tego pana, który pozwolił sobie zareklamować usługę (czyli założyciela tematu), jak sprawdzić, czy zwracamy się do psychologa, czy do osoby, która tylko za takowego się podaje. Skoro już przy tym jesteśmy: co ma psycholog udzielający pomocy przez Internet (bo chyba usługę świadczy psycholog?) ? Pytam o uprawnienia, papiery, status...
Może jest już jakiś Krajowy Rejestr Psychoterapeutów Internetowych, ukrywający się w podziemiach? ;>


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
pogaduszka
Niepospolity Czynny Komentator
Niepospolity Czynny Komentator



Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 404
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Sob 3:24, 20 Sty 2007    Temat postu:

pozostaje jeszcze kwestia, kim jest psycholog. nie masz pewności, że nie jest to młody początkujący, który dopiero co szlifuje warsztat. Może byc to ktoś, kto z psychologia może mieć tyle wspólnego co kaczyński z prawem i sprawiedliwością.
słowem nie ufam na tyle internetowej rzeczywistości. problemy rozwiżemy jak się do niego przyznamy... przed innym człowiekiem


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Psychologia Internetu Strona Główna -> PSYCHOLOGIA Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Regulamin