Forum Psychologia Internetu Strona Główna Psychologia Internetu
Artykuły, informacje, poważne dyskusje i luźne rozmowy na temat psychologicznej strony Internetu
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Zachowania grupowe w Internecie

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Psychologia Internetu Strona Główna -> SPOŁECZNOŚCI INTERNETOWE
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
NightRainbow
**Mistrz Konwersacji**
**Mistrz Konwersacji**



Dołączył: 21 Sty 2006
Posty: 1173
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: U.K.

PostWysłany: Pią 2:20, 03 Lut 2006    Temat postu: Zachowania grupowe w Internecie

W większości przypadków grupy tworzą się poza siecią i dopiero potem przenoszą się w środowisko wirtualne. Jeśli chodzi o kontakty między osobami sobie nieznajomymi, to oczywiście występują, wszak wiele osób do takich kontaktów zachęca, umieszczając na przykład własny numer identyfikacyjny na swojej stronie czy blogu.
Komunikatory dają też możliwość rozmawiania w grupie, jednak podstawową formą kontaktów jest dialog dwuosobowy, zaś, niezależnie od liczby uczestników, niemożliwe jest przyłączenie się do rozmowy osoby przypadkowej, tak więc grupy nie są narażone na ataki osób spoza i nie muszą stosować żadnych środków ochronnych.

Na czacie proces tworzenia grup przebiega w odmienny sposób. W większości przypadków grupy formują się z ludzi spotykających się po raz pierwszy na czacie. Zazwyczaj ma to miejsce w licznie odwiedzanym pokoju tworzenie grupy, po czym utworzona grupa często zakłada własny pokój, w którym może się spotykać na odpowiadających jej członkom zasadach i ma większą kontrolę nad przebiegiem interakcji (jako założyciele i operatorzy) i innymi użytkownikami. Tworzenie grupy w dynamicznym środowisku wymaga znacznego wysiłku. Nowoprzybyli starają się zwrócić na siebie uwagę grupy (pozytywnie lub negatywnie, czyli przez zachowania negatywne), naruszają ustalone do tej pory zasady, starają się nawiązać kontakt nie z grupą, ale z pojedynczymi osobami. Nic dziwnego, że czasem członkowie grupy blokują możliwość rozmawiania z nimi na privie skupiając się na rozmowie w 'ogólnym' oknie danego pokoju, szczególnie jeśli dorobili się już pewnej sławy oraz, co za tym idzie, bardzo chętnych do rozmowy z 'guru' fanów. Confused
Co przyczynia się do trwałości grupy? Jak twierdzi Patricia Wallace [1, str. 77], mają na to wpływ trzy czynniki:
Arrow wykształcenie wspólnej dla członków symboliki,
Arrow rytuały inicjacyjne oraz wymaganie regularnego uczestniczenia w życiu grupy.
A jak te zasady są realizowane na czacie? Jeśli chodzi o symbolikę, każda grupa ustala pewne zasady postępowania, które mogą zostać zapisane w regulaminie pokoju, w którym grupa się spotyka.

Podkreślanie więzi między członkami grupy odbywa się przez witanie się nowoprzybyłego do pokoju członka grupy z wszystkimi obecnymi oraz przez równie ceremonialne pożegnania.

Gdy grupa poczuje się dostatecznie zżyta, jej członkowie zazwyczaj, o ile warunki nie są wyjątkowo niesprzyjające, decydują się spotkać w "realu" (świecie rzeczywistym), tak więc kierunek procesu jest odwrotny niż w przypadku komunikatorów p2p, gdy z znajomości z "reala" przenoszą się do sieci.

(Na podst. --> gazeta.it.pl)


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Psychologia Internetu Strona Główna -> SPOŁECZNOŚCI INTERNETOWE Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Regulamin