Forum Psychologia Internetu Strona Główna Psychologia Internetu
Artykuły, informacje, poważne dyskusje i luźne rozmowy na temat psychologicznej strony Internetu
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Rodzaje komunikacji w necie

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Psychologia Internetu Strona Główna -> KOMUNIKACJA
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
NightRainbow
**Mistrz Konwersacji**
**Mistrz Konwersacji**



Dołączył: 21 Sty 2006
Posty: 1173
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: U.K.

PostWysłany: Sob 18:31, 21 Sty 2006    Temat postu: Rodzaje komunikacji w necie

Do głównych sposobów komunikowania się w sieci należy zaliczyć:
Pocztę elektroniczną (e-mail). Użytkownicy Internetu mogą za jej pośrednictwem, przesyłać pomiędzy sobą pliki oraz przesyłać wiadomości tekstowe.
Arrow Kanały "chat" ("internetowe pogawędki") - umożliwiające przesyłanie pomiędzy większą ilością osób, w czasie rzeczywistym wiadomości tekstowych symulujących rozmowę.
Arrow File Transfer Protocol (FTP) - wykorzystywany do transferu różnorodnych plików (najczęściej używany do przesyłania oprogramowania).
Arrow Usenet, czyli serwery z grupami dyskusyjnymi na różne tematy, gdzie użytkownicy komunikują się między sobą przy pomocy poczty elektronicznej.
Arrow Strony World Wide Web (WWW) przekazujące dostępne dla wszystkich informacje w formie multimedialnej (tekst, grafika, oraz dźwięk i niekiedy video).
Arrow Komunikatory (w Polsce najpopularniejsze: Gadu-Gadu, Tlen) - pozwalające na porozumiewanie się co najmniej dwóch osób, w sposób przypominający dialog.

Komunikację za pośrednictwem sieci można podzielić na jednostronną i interaktywną. Do tej pierwszej należą:
Idea Prasa elektroniczna – wiele wydawnictw prasowych umieszcza na stronach Internetu swoje wydania w wersji elektronicznej. Można w ten sposób zapoznać się z artykułami, które publikowane są w wersji klasycznej – przy pomocy komputera.
Idea Strony WWW (World Wide Web) - Sieć WWW składa się z ok. 550 miliardów dokumentów i zawiera około 7,5 tys. terabajtów informacji. Strona WWW może zawierać informacje, elementy graficzne, zdjęcia, ruchome obrazy, a nawet muzykę i prezentować dowolną tematykę. Uzależnione jest to tylko od możliwości i umiejętności osób ją tworzących.
Idea Bazy danych – miejsca w Internecie przypominające wirtualne biblioteki, w których użytkownik może zgodnie z kolejnością alfabetyczną, względnie chronologiczną, znaleźć potrzebne informacje.

Komunikacja interaktywna polega na tym, że uczestniczyć w niej muszą co najmniej dwie osoby, wchodzące ze sobą w interakcje. Wyróżnić w niej można komunikację synchroniczną i asynchroniczną.
Exclamation IRC (Internet Relay Chat), Gadu-Gadu – to niektóre z komunikatorów, za pomocą których użytkownicy w każdym miejscu na Ziemi, mogą pisać między sobą wiadomości, a pozostali mogą je od razu widzieć na ekranie swojego monitora. Każdy uczestnik posiada tzw. nicick, czyli pseudonim, co pozwala mu pozostać anonimowym, a jednak być rozpoznawanym w sieci.
Exclamation Chat – to inaczej pogawędki online (tzn. w czasie rzeczywistym). Niemniej jednak chat różni się od wyżej wspomnianego IRC tym, że użytkownik nie musi mieć zainstalowanego żadnego specjalnego programu w swoim komputerze by się komunikować , ponieważ rozmowa odbywa się za pomocą przeglądarki internetowej, znajdującej się wśród stron [link widoczny dla zalogowanych]

Do narzędzi służących komunikacji asynchronicznej należą te, w których użytkownicy nie są zmuszeni do odpowiedzi natychmiastowej, a napisana do nich wiadomość czeka na nich w specjalnej skrzynce lub na stronie internetowej. Są to:
Idea poczta elektroniczna – wymieniona już przeze mnie forma przesyłania wiadomości tekstowych, graficznych i muzycznych;
Idea lista dyskusyjna, odnosząca się do wielu tematów, na które wypowiadać się mogą wszyscy zainteresowani wątkiem, a zapisując swój adres e-mailowy, mają możliwość otrzymywania odpowiedzi, udzielanych przez innych „dyskutantów”. Owe listy podzielić można na dwie kategorie: zamknięte (jednokierunkowe) i otwarte.
Listy zamknięte konfigurowane są przez swoich administratorów tak, aby subskrybenci na bieżąco otrzymywali informacje o nowościach i zmianach na ściśle określony temat. Jednokierunkowość oznacza natomiast, że uczestnik listy nie ma wpływu na jej tworzenie.
Inaczej ma się sprawa z listami otwartymi, do których wszystkie informacje wysyłane są przez jej subskrybentów. Dyskusje odbywają się tu za pośrednictwem poczty elektronicznej.
Dla większości list charakterystyczny jest wspólny cel - przekazywanie informacji lub zachęcanie do dyskusji na określony temat. Czasem lista skupia wokół siebie grupę przypominającą klub towarzyski, stad też dyskusja może wybiegać w kwestii merytorycznej poza swój podstawowy temat, przeradzając się niekiedy w tzw. wycieczki osobiste. Listy dyskusyjne są więc prostym sposobem zdobywania aktualnych informacji i nawiązywania znajomości.
Można także pokusić się o stwierdzenie, że mamy tu do czynienia z dwoma światami, które funkcjonują równolegle: realnym i wirtualnym. Częste przemieszczanie się z jednego świata do drugiego powoduje niewątpliwie zmiany w naszej osobowości. Jeśli internauta surfuje po Sieci, korzysta z Internetu, mówi się, że jest online, jeśli nie, jest
IRL (In Real Life), czy offline. Tę wirtualną rzeczywistość De Kerckhove nazywa „sztuczną wyobraźnią” albo „sztuczną świadomością”.

(Projekt własny -> należy do autora)


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
fiediejycz
Nieśmiałek
Nieśmiałek



Dołączył: 27 Sty 2006
Posty: 3
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pią 21:45, 27 Sty 2006    Temat postu:

Cześć,
W zestawieniu brakuje:
- voip
- p2p
- w ramach www oprócz poczty i czatów: fora dyskusyjne (jak to tu), w sumie blogi to też rodzaj komunikacji, serwisy "networkingowe" (jak grono), są pewnie też inne jeszcze rodzaje serwisów umożliwiających komunikację... (może serwisy randkowe?)

zgodzisz się?

pozdrawiam


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
NightRainbow
**Mistrz Konwersacji**
**Mistrz Konwersacji**



Dołączył: 21 Sty 2006
Posty: 1173
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: U.K.

PostWysłany: Sob 2:22, 28 Sty 2006    Temat postu:

Masz rację. Nie wymieniłam powyższych, (mam na myśli p2p i voip), sama nie wiem dlaczego. Rolling Eyes Nie wiem również dlaczego nie pomyslalam o forum, skoro moje sieciowe życie tak ściśle jest z jakimś forum od dawna związane... hmmmm...

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
romus87
Wychodzi z ukrycia
Wychodzi z ukrycia



Dołączył: 18 Lut 2006
Posty: 37
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Sob 22:33, 18 Lut 2006    Temat postu:

Mysle ze mozna by dodac jeszcze "komentarze" do newsow ktore czesto zaczynaja ciekawe dyskusje ktore nigdy by nie ujrzaly swiatla dziennego Smile

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Psychologia Internetu Strona Główna -> KOMUNIKACJA Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Regulamin